Heaven4Skin

 

O biokosmetice

Důvody, proč používat přírodní KOSMETIKU a biokosmetiku

Kůže není jen vnějším obalem našeho těla, je to náš největší orgán. Více než polovina toho, co na kůži naneseme, se vstřebává do krevního oběhu, některé zdroje uvádějí dokonce až 70 %. Tuto skutečnost lze dokonale ilustrovat na příkladu nikotinových nebo hormonálních náplastí. Z toho nezbytně plyne, že syntetické látky obsažené v konvenčních kosmetických přípravcích se do našeho těla vstřebávají také.

Protože se syntetické látky v lidském těle přirozeně nevyskytují, náš organizmus je neumí zpracovávat. Mohou se pak ukládat v tkáních nebo způsobovat různé alergické reakce. Existuje dokonce podezření, že některé z těchto látek jsou karcinogenní. Běžné kosmetické přípravky založené na chemické bázi navíc často obsahují látky zvyšující absorpci přípravku, které způsobují, že se syntetické látky dostávají do krevního oběhu ještě rychleji. Bohužel stále nejsou známy účinky a bezpečnost každodenní a dlouhodobé (myšleno v řádu desítek let) aplikace konvenčních kosmetických přípravků, které mohou obsahovat desítky různých syntetických chemických látek. Přitom průměrná žena prý denně použije až 12 kosmetických přípravků.

Přírodní kosmetika a biokosmetika neobsahuje syntetické chemické látky, umělá barviva, parfemaci či látky ropného původu, které narozdíl od přírodních látek nikterak nepřispívají k získání a udržení zdravé a krásné pokožky. Je vyráběna pouze z přírodních látek jako jsou rostlinné extrakty, rostlinné oleje, květové vody a esenciální oleje, které obsahují spoustu vitamínů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů a díky kterým účinně pokožku vyživuje a pěstí. Tyto látky podporují přirozený hojící a regenerační proces pokožky.

Neméně důležitou rovinou týkající se biokosmetiky je rovněž skutečnost, že jejím používáním podporujete udržitelnost životního prostředí. V ekologickém zemědělství se nesmí používat umělá hnojiva, herbicidní ani pesticidní postřiky, které mají negativní dopad na čistotu vody a půdy. Ekologické zemědělství proto chrání nejen Vaše zdraví, ale i křehký ekosystém.

 

Co JSOU přírodní KOSMETIKA a biokosmetika?

Pojem přírodní kosmetika označuje kosmetiku, která je vyrobena z výhradně přírodních surovin, tj. z látek extrahovaných z rostlin, vedlejších živočišných produktů (např. včelí vosk, med, lanolín) či látek těžených ze země (např. jíly nebo minerály). Tyto suroviny jsou pak dále jen minimálně anebo vůbec zpracovávány.

Naproti tomu jako biokosmetika může být označována pouze taková kosmetika, která splňuje určité „bio“ standardy a dle nich byla certifikována. Každá země má většinou vlastní nezávislou organizaci, která stanovuje své standardy a na základě nich pak tyto certifikáty uděluje. Vzhledem ke skutečnosti, že tyto standardy nejsou na celosvětové úrovni sjednoceny, tak se kritéria, která musí předmětná kosmetika splňovat, aby získala označení „bio“ (v angličtině „organic“), u každé organizace mohou lišit. Obecně se však tyto podmínky dají shrnout do několika následujících bodů:

  • určitý minimální % obsah surovin pěstovaných ekologickým způsobem bez použití umělých pesticidů, herbicidů, hnojiv a jiných toxických syntetických látek
  • zákaz používání syntetických látek jako jsou např. parabeny, látky ropného původu (např. minerální olej, parafín), PEG, silikony, ftaláty, umělá parfemace a barviva, dále surovin získávaných z mrtvých zvířat, geneticky modifikovaných surovin, nanočástic a dalších;
  • suroviny se mohou zpracovávat jen určitými způsoby ohleduplnými k lidskému zdraví a životnímu prostředí;
  • přípravky nesmí být testovány na zvířatech;
  • obaly musí být recyklovatelné.

 

Oblast biokosmetiky není narozdíl od potravinářského průmyslu nijak regulována. Výsledkem je, že výraz „bio“ je běžně zneužíván velkými společnostmi, které chtějí vydělat na lidské touze vést zdravější život. Všimněte si také například, že na mnoha kosmetických přípravcích je výrazným písmem napsáno „přírodní“ nebo „obsahující rostlinné výtažky“ apod., avšak při bližším zkoumání složení přípravku zjistíte, že se jedná doslova o koktejl ze syntetických látek s jen minimálním obsahem přírodních rostlinných složek.

Skutečnost, že kosmetika je opravdu přírodní, poznáte podle složení výrobku v INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients = Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad) na obalu, kde jsou jednotlivé přírodní složky uvedeny pod svým latinským názvem. INCI obsahuje přesné složení přípravku, jednotlivé ingredience jsou zde uvedeny sestupně od látek s nejvyšším zastoupením až po látky se zastoupením nejnižším. Proto pokud přírodní ingredience naleznete někde až na posledních místech seznamu, nebude mít předmětný přípravek s přírodní kosmetikou rozhodně nic společného.

Naproti tomu jediným vodítkem, jak poznat opravdovou biokosmetiku, je, že přípravek nese na obalu loho některé z nezávislých certifikačních organizací, např. britské organizace Soil Association, francouzského Ecocertu nebo německého BDHI.